Oscar-Winning Czech Director Jiří Menzel Dies at Age 82

Oscar-winning Czech film director Jiří Menzel has died aged 82 after battling serious health problems for a long time, his wife Olga Menzelová said on Sunday.

“Our dear Jiri, the bravest of the brave. Your body left our mundane world in our arms last night,” she wrote on Instagram.

She added, “I am also grateful to you for the last three years, as hard as they were. You kept always helping me with your courage, with your appetite and your will to live, and with your humor. I wish for you “a pretty little cloud” as you often used to say… Death cannot end anything. I believe we will meet again, in whatever way. It simply must be so because I feel it cannot be otherwise. I caress you. We love you, from the bottom of our hearts, and forever.”

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě. Tvoje láska ke mně a našim holkám byla láskou, která si neklade podmínek. 1 list Korintským 13:1-8 „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.“ Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal. Svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem. Přeju ti hezkej obláček, jaks ty sám říkával… Smrtí nic nekončí a věřím, že se setkáme, ať už v jakékoliv podobě. Protože není možné, aby to tak nebylo. Hladím tě a milujeme tě z celého srdce navěky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička Todos los seres, todos los acontecimientos de tu vida esta ahi, porque tu los has convocado. De ti depende lo que recielvas hacer con ellos. Ya nadie nos quitará nuestros recuerdos. Všechny bytosti a všechny vaše činy jsou tu, protože jste je svolali. Je jen na vás jak s nimi naložíte. Vzpomínky už nám nikdo nevezme. ??

Un post condiviso da Olga Menzelová (@olgamenzelova) in data:

Menzel was part of the Czech New Wave of filmmakers of the 1960s that included One Flew Over the Cuckoo’s Nest and Amadeus director Milos Forman and avant-garde director Vera Chytilova.

Menzel studied film production in Prague, graduating in 1962.

His first feature film Closely Watched Trains was based on a novel by Bohumil Hrabal. Following the film’s Oscar win, Menzel collaborated with the novelist numerous times.

Menzel shot the film in the wake of a political meltdown known as the Prague Spring, a loosening of communist influence that was crushed by Soviet-led armies in August 1968.

The film was banned by authorities, and it only returned to the screen after communism was toppled in the Velvet Revolution of 1989.

It won the Golden Bear award at the Berlin international film festival in 1990.

Menzel’s 1985 film, My Sweet Little Village, was nominated for an Oscar and a number of his other movies have become classics for Czech film watchers and directors.

In addition to directing, he had over 80 film and TV acting credits including Martin Sulik’s The Interpreter and the Jan Hrebejk’s 2000 film Divided We Fall, which was nominated for an Oscar.

Menzel had been cared for at home by his wife after health problems followed a 2017 brain surgery and meningitis. She commended Menzel’s “bravery, taste, extraordinary will to live and humor” in an online post on Sunday.

He is survived by his wife and two daughters, Anna Karolina and Eva Maria.

Leave a Reply
Related Posts
Share via
Copy link
Powered by Social Snap