Signal Festival Officially Cancelled

The Signal Festival is officially canceled due to the COVID-19 pandemic.

The organizers of the festival have decided to cancel this year’s event. According to the Minister of Health Roman Prymula, the organizers asked to postpone the event. The festival was to take place from 15 to 18 October.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Věřili jsme. Do poslední chvíle. Věřili jsme, že to zvládneme a letošní Signal Festival se uskuteční. Bohužel jsme se dostali do momentu, když už to dál nejde… Jednali jsme s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, který nám sdělil, že nebudeme schopni festival letos uskutečnit. Ne tak, jak ho znáte. Do poslední chvíle jsme doufali. Celý tým se neustále přizpůsoboval novým opatřením a každý náš krok jsme už několik týdnů konzultovali s epidemiology. Chtěli jsme udělat všechno pro to, aby festival proběhl hladce a aby na něm všichni byli v bezpečí. Zdraví nás všech bylo a je tou nejvyšší prioritou. A jak jsme vám už dříve říkali, nejsme hazardéři a nedovolíme si zbytečně riskovat. Co teď, co dál? Pořád vidíme světlo na konci tunelu. Nevíme, jestli bude svítit ještě letos nebo až příští rok. Jedním jsme si ale jistí. I když nás teď pohltila tma, co nejdřív zase rozsvítíme ✹

Un post condiviso da Signal Festival (@signalfestival) in data:

 

About Signal Festival:

Signal is a festival of digital and creative culture. It connects contemporary visual art, urban space, and modern technologies. It has become the most visited cultural event in Czechia. The program is composed of renowned foreign and Czech artists from the area od light design, visual and digital art, AI, and conceptual art. The festival enjoys educating itself as well as its visitors. It links the historical backdrop of beloved Prague with state-of-the-art technologies and contemporary social issues.

Signal festival is one of the greatest producers of contemporary art in our country. It supports the youngest generation of local artists and originated the creation of over seventy installations that were created especially for the festival. It organizes side-events for children, professional public, and students. It cooperates with numerous foreign festivals and cultural institutions.

 

Leave a Reply
Related Posts
Share via
Copy link
Powered by Social Snap