Chytré nebo obyčejné hodinky? Největší nevýhody chytrých hodinek – část 2

Vada číslo 5: přenosný generátor stresu.

I když jsem sám napsal, že chytré hodinky jsou skvělým lékem na zneužívání smartphonů, postupem času se z nich stává další generátor stresu.

Této změny jsem si doma všiml pozdě, protože až po čtyřech letech nepřetržitého nošení chytrých hodinek. Ale nakonec to přišlo: začal jsem to kontrolovat stejně nutkavě jako kdysi můj telefon. Díval jsem se na něj, i když jsem nepotřeboval kontrolovat čas a když jsem věděl, že mě tam nic nečeká.

Chytré hodinky mohou být také opravdu stresující. Na rozdíl od smartphonu, který často dáváme z dohledu, nosíme hodinky vždy. Což znamená, že je mnohem těžší uniknout neustálým vibracím a upozorněním, zvláště těm, které vibrují v nejméně vhodnou chvíli.

Samozřejmě – téměř každé chytré hodinky nabízejí režim „nerušit“. A konečně, notifikace lze také úplně vypnout, ne? Ale pokud ano… proč potřebujeme chytré hodinky?

Vada číslo 6: rozptýlení na zápěstí.

Chytré hodinky jsou také stejně, ne-li více rušivé, rušivé než chytré telefony, ale to není případ HUAWEI watch 3 pro díky skvělému designu.

Jejich největší výhoda je zároveň velkou nevýhodou. Skutečnost – snadno si můžeme ověřit, zda oznámení, které jsme právě obdrželi, stojí za naši pozornost. Jenom musíme strávit vteřinku nebo dvě, abychom to zjistili. Povzbuzeni snadností kontroly tohoto, začneme to postupem času dělat zcela nevědomky a s každou vibrací se díváme na zápěstí. A tady nastává problém.

To může být velmi nebezpečné při jízdě autem nebo na kole. Zatímco v takové situaci bychom po každé přijaté notifikaci jen těžko sahali po telefonu, je tak snadné nechat se zlákat podívat se na hodinky, které máme „přímo na očích“. Stačí vteřina nepozornosti a máme tragédii.

Neustálý pohled na chytré hodinky se také postupem času stává…jen hrubým. Stejně jako pohled na obyčejné hodinky bylo kdysi považováno za nevychovanost, můžete dnes mrknout na oznámení, když mluvíte s jinou osobou.

Pravidelně sleduji komunitu nadšenců EDC (denně přenášené vybavení), s tímto argumentem se setkávám velmi často – mnoho bývalých uživatelů chytrých hodinek se jich vzdalo, protože takové „zlobivé“ chování buď viděli doma, nebo je to ostatní unavovalo.

Závada číslo 7: omlouvám se, zamrzly mi hodinky.

Tento problém se týká především hodinek s Wear OS a levných čínských vychytávek, ale vyskytuje se i u nejdražších modelů. Chytré hodinky jsou počítač. Počítač je mrtvá věc. A neživé věci mohou být škodlivé.

Klasické hodinky mají tu neoddiskutovatelnou výhodu, že se nejen nečekaně nevybijí, ale ani bez zjevného důvodu nezastaví svou práci. Mezitím může počítač jako počítač – zamrznout nebo se neočekávaně vypnout.

Několikrát jsem byl v situaci, kdy otázka “kolik je hodin?” Musel jsem odpovědět “Omlouvám se, zamrzly mi hodinky, zkontroluji telefon”. Jen velmi málokrát v životě jsem se cítil trapněji.

Vyplatí se kupovat chytré hodinky?

O jednom není pochyb – tradiční hodinky dříve či později sdílí osud počítadla, psacího stroje nebo koňského povozu. Přijde doba, kdy mechanické časomíry bez inteligentních funkcí budou doménou historických kruhů a malinkým výklenkem pro fanoušky všeho retro. Dříve nebo později si přestaneme klást otázku „stojí to za to“, protože jiná možnost nebude – každé hodinky, i ty nejlevnější a nejzákladnější, budou inteligentní (stejně jako HUAWEI watch 3 pro.)

Ale než ty dny přijdou, uplynou roky. Nevýhod nošení chytrých hodinek je zatím stejně jako výhod.

Je na každém, aby se sám rozhodl, zda jsou tyto nedostatky natolik výrazné, aby se jich vůbec obával.

Related Posts
Read More

Huawei Smartwatch GT3 pro recenze

Share via: Huawei GT 3 Pro je velmi zajímavý smartwatch pro ty, kteří hledají vynikající fitness tracker. Jedná…
Share via
Copy link
Powered by Social Snap