Chytré nebo obyčejné hodinky? Největší nevýhody chytrých hodinek – část 1

Bohužel v současné podobě mají chytré hodinky mnoho nevýhod, které milovníky klasických časomíry stále brzdí v přebalování a někdy brzdí i milovníky technologií. Stále častěji je také slyšet hlasy uživatelů, kteří se po vyzkoušení chytrých hodinek rozhodnou vrátit ke klasice. Ale stojí za zmínku, že fitness náramky, jako je HUAWEI band6, mají tolik výhod a jen velmi málo nevýhod.

Jaké jsou tedy největší problémy chytrých hodinek?

Závada číslo 1: krátká pracovní doba.

Nejčastěji uváděným důvodem, proč si někdo nechce koupit chytré hodinky, je jejich krátká doba běhu.

Průměrné chytré hodinky fungují na jedno nabití 1-2 dny. Samozřejmě existují modely, které fungují déle, ale 2 dny jsou spíše normou, alespoň mezi oblíbenými modely.

O něco lépe jsou na tom sportovní hodinky: chytré hodinky Huawei dokážou fungovat mimo nabíječku až dva týdny (pokud to nepřeženeme s využitím GPS). HUAWEI band6 je dobrým příkladem.

Pro některé uživatele to není problém. Protože jsou zvyklí nabíjet smartphone každý den, nevidí problém nabíjet hodinky každou noc.

Pro ty, kteří jsou však zvyklí na baterie v quartzových hodinkách, které se každých pár let vyměňují (nebo nevyžadují dobíjení automatických hodinek), je samotný koncept denního nebo dokonce měsíčního nabíjení hodinek absurdní.

Vada číslo 2: krátká trvanlivost.

Svým způsobem souvisejícím s nevýhodou číslo 1 je to životnost chytrých hodinek. Nebo spíše: jeho nedostatek.

Když si dnes koupíte klasické hodinky, nemusí být nutně drahé, můžete si být jisti, že při pravidelném servisu vydrží mnoho let. Dražší hodinky často hrají roli rodinných suvenýrů nebo i investic, které s léty nabývají na hodnotě.

Bohužel chytré hodinky takové nejsou. I ty nejlepší a nejdražší chytré hodinky budou žít až 4-5 let. O jejich smrti pak rozhodne degradace komponent nebo dokonce konec softwarové podpory. A – tedy – nutnost časté výměny za nové. Což na druhou stranu povede k pravidelnému přidávání narůstajících hald elektroodpadu.

Bohužel při rozhodování o koupi chytrých hodinek si musíme uvědomit, že po relativně krátké době budeme muset zařízení vyměnit za nové. Konsumpcjonizm se to líbí. Naše planeta – nijak zvlášť.

Závada číslo 3: žádná historie.

Jsme trochu na téma voodoo, ale pro milovníky klasiky je to velmi důležitá záležitost. Velkou část světa hodinek tvoří trh s vintage hodinkami a pro nadšence do horologie je jejich historie stejně důležitá jako vzhled hodinek a jejich užitečnost.

To je něco, co chybí u každých chytrých hodinek. I když se Huawei usilovně snaží přidat do svých hodinek ideologii, žádná hlubší historie tam bohužel není.

Žádné z chytrých hodinek nemá (a pravděpodobně nebude) takový emoční náboj jako četné klasiky. A nemusí to nutně stát majlant.

Vada číslo 4: filigrán.

Svým způsobem to souvisí s nevýhodou č. 2 – design většiny chytrých hodinek neprospívá jejich dlouhé životnosti.

To je hlavní důvod, proč jsem se osobně dlouho nemohl rozhodnout, zda si soukromě pořídit vlastní chytré hodinky: naprostá většina z nich je zkrátka příliš choulostivá, až filigránská.

A ty modely, které nejsou filigránové, jsou strašně drahé.

A bohužel, když se vrátíme k nevýhodě číslo 2, ani výběr opravdu odolných chytrých hodinek nezaručuje dlouhou životnost. Protože i když pouzdro obstojí ve zkoušce času, komponenty ne.

Pokračujme v tomto návodu druhou částí.

Related Posts
Read More

Huawei Smartwatch GT3 pro recenze

Share via: Huawei GT 3 Pro je velmi zajímavý smartwatch pro ty, kteří hledají vynikající fitness tracker. Jedná…
Share via
Copy link
Powered by Social Snap