[:en]Here’s news for music lovers in the Czech Republic. The fourth edition of the Czech Ukulele Festival will kick off today. The three-day festival will start off with a free day of music and beer in Plzeň. Join a group of ukulele enthusiasts as they travel to Plzeň today 29 for a musical tour of the famous Plzen brewery, followed by free concerts.

The following two days of the festival will take place in Únětice u Prahy and will present a programme of concerts and workshops. The festival will be hosting famous ukulele musicians like James Hill, Taimane Gardner, Andy Eastwood and Kimo Hussey among others.

Apart from the wide range of workshop offerings for beginner and advanced players of the ukulele, this year’s festival will also host a workshop on the traditional Hawaiian dance, Hula. The event will offer an opportunity for ukulele enthusiasts to talk to and play along with professional players, try out and buy instruments and also win prizes by participating in contests at the festival.[:cs]

Tohle je zpráva pro opravdové milovníky hudby v Česku. Čtvrtý ročník českého Ukulele Festivalu dnes odstartuje. Třídenní festival bude plný hudby a dobrého piva, jak jinak když celá událost začíná v Plzni, kde se konají slavnosti piva.

O víkendu se ukulele přesunou do Unětic u Prahy, kde návštěvníky čeká další porce hudby a různých workshopů. Na festivalu se objeví slavní ukulele hudebníci, jako jsou James Hill, Taimane Gardner, Andy Eastwood, Kimo Hussey a mnoho dalších.

Kromě workshopů zaměřených na začátečníky a pokročilé hráče na ukulele festival nabídne i seminář zaměřený na tradiční havajský tanec Hula. Pokud tedy máte rádi zvuk ukulele a třeba i na něj hrajete, je tento festival určený přímo pro vás. Pokud vám to navíc opravdu jde, třeba i vyhrajete v nějaké soutěži přímo na festivalu!

(Česká verze: Michal Ožuch)

[:]

Monty loves stories and is always excited to meet people who craft compelling tales across different mediums--be it film, food, music, books, craft or art. An independent journalist and editor, she indulges in cooking, origami and people watching in her free time.